Wczytuję dane...
Dobór najlepszego projektu typowego.
Pomoc w doborze projektu typowego. Zasady wyboru projektu domu.
 
Wiadomo, że przy wybór projektu wśród dziesiątek tysięcy projektów typowych w Polsce nie jest prosty. Zawsze w pierwszej kolejności Inwestor kieruje się odczuciami estetyki, pięknymi wizualizacjami oraz mniej lub bardziej skonkretyzowanymi marzeniami o swoim własnym domu. Należy jednak wystrzegać się kupowania projektu wyłącznie pod wpływem impulsu, czy też ładnie stworzonej wizualizacji.
Jako specjaliści rynku projektowego znamy niemal wszystkie projekty typowe oferowane do sprzedaży w Polsce i możemy je bardzo łatwo wyselekcjonować dla Państwa pod względem wymogów Państwa lokalnej zabudowy, potrzeb inwestora, jak również pod względem samej jakości dokumentacji. Jeżeli poprosicie Państwo nas o pomoc w doborze projektu, przedstawimy te najlepsze, najbardziej dopasowane do Waszej działki projekty, które jednocześnie będą optymalnie tanie w budowie dzięki zastosowanym technologiom i materiałom budowlanym. Możemy również przeanalizować projekty, które się Państwu najbardziej podobają. Przed zakupem projektu typowego możemy jeszcze ostatecznie sprawdzić, czy wybrany projekt spełnia faktycznie wszystkie wymogi zabudowy i podpowiemy jakie są niebezpieczeństwa i oraz co może być szczególnie kosztowne podczas budowy danego projektu.
Pomoc w doborze projektu jest bezpłatna i jeżeli chcielibyście takiej szczegółowej analizy lub wskazania najbardziej odpowiednich dla Państwa projektów, bardzo prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza:
 
  

 JAK SPRAWDZIĆ CZY PROJEKT DOMU PASUJE DO NASZEJ DZIAŁKI?


Oczywiście po pierwsze, projekt domu musi się nam podobać i posiadać wszystkie niezbędne nam do życia pomieszczenia i optymalny dla naszej rodziny układ funkcjonalny, jednak w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy wybrany przez nas projekt, a dokładniej zaprezentowany w projekcie dom, będzie pasował do naszej działki i czy będzie odpowiadał wytycznym dokumentów planistycznych. Żeby sprawdzić, czy podobający się nam dom będzie pasować na naszą działkę, trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:

1. Odległość od granicy działki.

Zgodnie z przepisami* odległość minimalna budynku od granicy działki powinna wynosić:

  • 4 metry (dla ścian z otworami okiennymi lub drzwiowymi);
  • 3 metry (dla ścian bez otworów).

Wymogi te odnoszą się do odległości między granicą sąsiadującej działki budowlanej a najdalej wysuniętą częścią domu. Może się więc zdarzyć, że sam dom odpowiadałby tym wymaganiom, jednak jego wysunięte elementy zewnętrzne, jak np. tarasy niedopuszczalnie pomniejszają tę odległość. W takiej sytuacji zawsze można zmniejszyć taras, czego bez problemu dokona architekt adaptujący.
Ale uwaga!
Zdarza się, że musimy zwiększyć tą odległość (np. gdy balkony lub inne elementy wysunięte są więcej niż 1,5m przed lico budynku). W wyjątkowych przypadkach można zachować mniejszą odległość od wymaganej; tak dzieje się np. gdy na sąsiadującej działce znajduje się już budynek odsunięty od granicy mniej niż wymagane 3 lub 4 metry. Pamiętajmy o tym, że jeśli zapisy Planu Miejscowego wskazują inne odległości, to tylko one będą dla nas obowiązujące.

  

2. Zgodność z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Przed zakupem projektu zawsze należy sprawdzić, czy dla naszego terenu nie sporządzono tzw. „Planu Miejscowego". Jest to dokument, który określa funkcję przyszłej zabudowy na danym terenie oraz wymagane parametry projektowanych budynków takie jak np.:

  • wysokość budynku- liczoną od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu (kalenicy);
  • kąt nachylenia dachu;
  • powierzchnię zabudowy- jest to powierzchnia, jaką zajmuje na działce budynek, liczona po obrysie ścian zewnętrznych, bez uwzględniania tarasów i balkonów;
  • nieprzekraczalne linie zabudowy- zaznaczone na rysunku planu linie wskazujące, że poza nie, nie wolno nam wysunąć budynku;
  • obowiązujące linie zabudowy- ta linia pokrywać się będzie musiała z fasadą naszego domu;
  • powierzchnia biologicznie czynna- czyli pow. naturalnego gruntu (niezabudowana oraz nieutwardzona), liczona procentowo w stosunku do całej powierzchni działki.

Jeśli dla naszej działki nie ma zatwierdzonego Planu Miejscowego, występujemy do gminy o wydanie „Decyzji o warunkach zabudowy", dzięki której będziemy wiedzieli, czy dany dom wolno nam będzie zbudować na naszej działce.
Uwaga!
Podczas wyboru projektu należy kierować się ustaleniami Planu Miejscowego lub Decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli wybierzemy projekt z nimi niezgodny nie dostaniemy pozwolenia na budowę!

 

3. Możliwości usytuowania projektu na działce.

Wybierając gotowy projekt warto przyjrzeć się w jaki sposób będzie on usytuowany na naszej działce.

Ze względu na strony świata najlepszy układ pomieszczeń to:

  • salon - od strony południowej lub południowo- zachodniej
  • sypialnia - od północy lub wschodu
  • kuchnia - od północy lub wschodu

Uwarunkowania działki nie zawsze pozwalają na idealne ustawienie budynku - wówczas najlepiej zastanowić się co jest dla nas najważniejsze i poszukać takiego projektu, w którym przynajmniej część pomieszczeń znajdzie się po właściwej stronie. Jeśli dobrze przeanalizujemy wszystkie wyżej wymienione aspekty będziemy pewni, że wybrany dom będzie zaakceptowany przez urząd wydający pozwolenie na budowę. Ułatwi nam to procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę i oszczędzi ewentualnych problemów formalnych.

 


TANIA BUDOWA - JUŻ NA ETAPIE WYBORU PROJEKTU.


W natłoku wielu tysięcy dostępnych na polskim rynku projektów typowych, ciężko jest zdecydować o najlepszym rozwiązaniu architektonicznym zapewniającym jednocześnie ciekawy wygląd, funkcjonalność i dodatkowo jeszcze ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ, która na szczęście staje się nieuniknionym kierunkiem przyszłości budownictwa.

Dla większości inwestorów decydujących się na budowę domu, podstawą jest ograniczanie kosztów budowy. Każdy w dzisiejszych czasach stara się wybudować solidny dom przy jak najmniejszych kosztach. Jest to rzecz normalna i zrozumiała w dzisiejszych czasach. Niestety planując budowę zapominamy o tym na początku drogi, czyli przy wyborze projektu gotowego, czy przy realizacji projektu indywidualnego. Zachwycają nas piękne wizualizacje domów, które pod względem kosztów inwestycji nie są najtańsze w realizacji. Często się wówczas zdarza, że kupujemy projekt, który nas zachwycił, a dopiero przy faktycznej wycenie jego realizacji dostajemy bólu głowy i próbujemy wszystkich rozwiązań na obniżenie kosztów. I zazwyczaj kończy się to i tak zmianami adaptacyjnymi wybranego przez nas projektu.

Szczęśliwi Ci, którzy nie liczą się z kosztami budowy, co jednak mają zrobić ci, którym od początku zależy na jak najtańszym wybudowaniu domu.

Przedstawiamy Państwu kilku porad, które z pewnością pozwolą nam na tanio i szybko wybudować, ustrzec się przed kłopotami użytkowania domu i przede wszystkim mieszkać energooszczędnie. 

1. Dom należy wybierać „od środka" na zewnątrz, nie odwrotnie.

Przy wyborze projektu ważniejszy jest jego układ funkcjonalny wewnątrz niż widok zewnętrzny. Elewację zewnętrzną zawsze można sobie urozmaicić bardzo prostymi i niedrogimi rozwiązaniami. Ponadto, dopiero na końcu można ją dostosować do otoczenia. Układ i rozmiary pomieszczeń wewnętrznych zmienić jest o wiele trudniej i wiąże się to z niepożądanymi zmianami konstrukcyjnymi.

2. Obrys (kształt domu) powinien być kompaktowy i zwarty.

Obrys domu powinien być zwarty i kompaktowy o jak najbardziej regularnych kształtach, np. kwadrat lub prostokąt. Każdy występ, uskok lub wykusz w sposób znaczący podraża koszty budowy, na które składa się droższa robocizna oraz dodatkowe koszty materiałów dodatkowych - np. koszt trzech okien w wykuszu. Zamiast wykusza z trzema oknami wstawmy jedno, ale większe okno. Nieregularny kształt budynku przekłada się również na nierównomierne wykorzystanie krążącego w domu ciepła, które w przeciwieństwie do prostego, kompaktowego kształtu budynku krąży po kątach i zakamarkach domu o nieregularnych kształtach. W rezultacie może to nam zwiększyć zapotrzebowanie budynku na ciepło.

3. Dach dwuspadowy gwarancją dużej obniżki kosztów.

Jeżeli komuś zależy na ograniczaniu kosztów budowy, zdecydowanie powinien wybrać dom z dachem dwuspadowym. Dach wielospadowy o tej samej powierzchni może być nawet do dwóch razy droższy niż dach dwuspadowy. Największy koszt robią krawędzie dachu wielospadowego, do których trzeba zaopatrzyć się w drogie akcesoria pomocnicze do pokrycia dachowego. Dach wielospadowy, to również o wiele droższe prace dekarskie, konstrukcja dachowa, dłuższy czas realizacji oraz większa możliwość wystąpienia nieszczelności, co może wpłynąć nie tylko na zwiększenie kosztów ogrzania budynku, ale również na problemy związane z przeciekaniem i ewentualnymi, drogimi naprawami. Przy dachu dwuspadowym takie ryzyko jest bardzo obniżone. Równomierne rozłożenie folii dachowej i pokrycia dachowego zapewnia szczelność dachu. Występuje tyko jedno załamanie - kalenica, do wykończenia której nie potrzeba zbyt dużej ilości drogich akcesoriów. Wykonuje się go szybko i bez problemu. W związku z powyższym, dach dwuspadowy jest gwarancją taniego i szybkiego wykonania, szczelności, energooszczędności i długowieczności.

W celu obniżenia kosztów inwestycji, zrezygnujmy z lukarn i jaskółek. Ich realizacja wiąże się z drogimi obróbkami,(podobnie jak w przypadku dachu wielospadowego) i stanowią dodatkowy element rozszczelniajacy. Zamiast nich zastosujmy przynajmniej trzy razy tańsze okno dachowe.

4. Wysoka ścianka kolankowa.

Niskie, przysadziste lub wręcz parterowe domy stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów. Jeżeli natomiast ze względów na rozmiary działki jesteśmy zmuszeni „piąć się w górę" i budujemy dom z poddaszem użytkowym, zadbajmy o to, aby nie schylać się już na środku pokoju ze względu na nisko ułożony dach. Zadbajmy o to, aby ścianka kolankowa była w projekcie możliwie jak najwyższa, otrzymamy wówczas dużo dodatkowej przestrzeni na piętrze, którą z pewnością sensownie wykorzystamy. Ściana kolankowa o wysokości 1,2 m - 1,5 m zwiększa powierzchnię użytkową i mieszkalną poddasza o 30-40 %. Musimy jednak pamiętać, że podnosząc dach musimy cały czas dostosowywać się do przepisów planistycznych (Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzji o Warunkach i Zabudowy Terenu). Możemy podnieś dach lub zmienić nawet jego nachylenie, ale tylko w granicach dopuszczonych przez wyżej wymienione dokumenty. Żeby optycznie zmniejszyć wysokość budynku, możliwe jest wydłużenie okapu dachu, zwłaszcza przy wejściu do budynku oraz nad tarasem. Pamiętajmy jednak, że zwiększanie okapu powyżej 1 m może narazić nas na dodatkowe koszty związane z konstrukcją dachu.

5. Odpowiednie rozmiary domu.

Aby wybrać projekt w pełni funkcjonalny, pamiętajmy o również o tym, aby wybrać projekt domu o powierzchni wystarczającej rzeczywistym naszym potrzebom. Nie za duży, ale i nie za mały. Każdy metr kwadratowy budynku to wydatek ok. 3 tysięcy złotych. Wybierzmy więc taki dom, w którym jest jak najwięcej powierzchni mieszkalnej, a jak najmniej komunikacji i korytarzy. Unikamy wówczas poczucia ciasnoty i mamy poczucie dobrze wydanych pieniędzy. W większości przypadków polskich rodzin wystarczy dom o powierzchni od 130 do 160 m2. W wypadku planów budowy domu mniejszego, koniecznie kierujemy się zasadą, że na parterze mieszkamy, na górnej kondygnacji śpimy. Na dole maksymalnie otwieramy przestrzeń, natomiast na dole powinniśmy zrezygnować z pokoju gościnnego lub gabinetu, spiżarni, garażu, ale nie zapominamy o konieczności zaprojektowania WC i pomieszczenia technicznego.

Oczywiście, jeżeli nie ogranicza nas działka, możemy wybudować dom parterowy i umieścić wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie. Pamiętajmy jednak o tym, że dom dwukondygnacyjny z mniejszą powierzchnią zabudowy, to dodatkowo mniejsze koszty fundamentów lub piwnicy, potrzebna jest wówczas relatywnie mała działka i oczywiście koszty użytkowania też powinny być mniejsze.

6. Pamiętać o zasadach TANIEJ ARCHITEKTURY w 10 punktach.

Przy wyborze projektu powinniśmy się kierować swoimi potrzebami, ale jednocześnie pamiętać o podstawowych zasadach taniej budowy / architektury, które zagwarantują nam bezpieczeństwo budżetu, zlikwidują możliwość wystąpienia nieprzewidzianych i nieplanowanych dodatkowych wydatków i zminimalizują niebezpieczeństwo fuszerki i złego wykonawstwa. Jednym słowem, im bardziej prosty w bryle wybierzemy projekt, tym mniejsze będą koszty budowy. Wszystkie szczegółowe zasady taniej architektury zebraliśmy w 10 punktach, z którymi możecie się Państwo zapoznać >>> TUTAJ.

 


GDZIE ZNALEŹĆ WYMARZONY PROJEKT DOMU?


Swój wymarzony projekt budynku znajdziesz na naszej stronie internetowej, jak również zapraszamy do zapoznania się z ofertą wielu tysięcy projektów domów jednorodzinnych na zaprzyjaźnionej platformie z najlepszymi, polskimi projektami domów.

Najlepsze projekty domów jednorodzinnych 


PRAWIDŁOWA OCENA FUNKCJONALNOŚCI PROJEKTU DOMU JEDNORODZINNEGO.


(o czym nie powinniśmy zapomnieć oceniając funkcjonalność domu?!)

Oceniając funkcjonalność układu domu jednorodzinnego, powinno się również przeanalizować każdą z części budynku z osobna. Poniżej przedstawiamy Państwu szereg pytań, na jakie powinniście sobie zadać zanim wybierzecie ten najbardziej odpowiedni projekt dla siebie i dla rodziny.

Strefa wejściowa do domu.

1. Czy w projekcie jest dobrze ukształtowana strefa wejściowa?

Strefa wejściowa powinna być wizytówką każdego domu, ponieważ tutaj powstają pierwsze wrażenia i odczucia gości. Podstawową funkcją strefy wejściowej (przedsionka) jest to, że organizuje ona dalszą komunikację. Jeżeli jest to możliwe, z przedsionka powinno się przejść do następnych pomieszczeń. Przedsionek stanowi centralne miejsce, z którego można dotrzeć bez problemu do każdego następnego pomieszczenia w domu.

2. Czy strefa wejściowa jest odpowiednio duża?

Tutaj ważne jest, czy można przychodzących gości powitać bez tłoku i bez zbytniego gniecenia się z ubraniami w przedpokoju. Zaleca się, że minimalna wielkość strefy wejściowej powinna wynosić 6 m.kw.

3. Czy w domu jest wiatrołap?

Pierwszą od wejścia częścią strefy wejściowej może być wiatrołap. W naszych szerokościach geograficznych wiatrołap jest raczej niezbędny, pomaga bowiem oszczędzać energię cieplną. Trzeba jednak przyznać, że coraz więcej domów jest projektowanych bez wiatrołapu, ale za to z odpowiednio ukształtowaną i odpowiedniej wielkości strefę wejściową, przedsionkiem.

4. Czy wejście do domu jest zadaszone, czy też goście muszą czekać na deszczu zanim zostaną wpuszczeni?

5. Czy przy wejściu jest garderoba i czy jest wystarczająco wentylowana? Często zdarza się, że wiszą tam mokre kurtki i płaszcze, parasole itp.

6. Czy można w strefie wejściowej postawić duże bagaże i nie potknąć się o nie?

 

WC dla gości.

7. Czy w projekcie przewidziano WC dla gości na parterze?

Oczywiście powinien do niego być swobodny dostęp, żeby można było do niego dotrzeć bez konieczności przeszkadzania wszystkim domownikom. WC powinno nieć naturalne doświetlenie i wentylację. Ponadto, dobrze jeżeli WC jest zlokalizowane przy wejściu głównym, z wejściem bezpośrednio z wiatrołapu, żeby zapewniona była dyskrecja.

 

Schody.

8. Gdzie są umiejscowione schody w stosunku do strefy wejściowej?

Schody nie powinny zajmować za dużo powierzchni, należy wybrać odpowiedni i optymalny ich kształt. Dobrze zaprojektowany budynek posiada schody wyliczone i zaprojektowane w sposób wygodny, ale z zachowaniem jak najmniejszych wymiarów, jeżeli nie stanowią podstawowego elementu dekoracyjnego wnętrz.

9. Czy można łatwo i bezpiecznie po nich chodzić?

10. Czy umiejscowienie schodów pozwoli na późniejszy ewentualny podział domu na dwa niezależnie używane piętra?

11. Czy można dostać się na piętro bez przejścia przez strefę mieszkalną na dole?

 

Kuchnia.

12. Jak umiejscowiona jest kuchnia w stosunku do strefy wejściowej?

Bardzo ważne jest aby strefa wejściowa była w bliskiej odległości do kuchni. Zawsze bowiem przychodzimy do domu z dużymi zakupami, które chcemy umieścić w lodówce. Jeżeli więc kuchni lub spiżarka jest blisko strefy wejściowej, nie będziemy musieli przechodzić daleki dystans dźwigając zakupy przez szereg pomieszczeń części mieszkalnej.

13. Jak długa jest droga między kuchnią a piwnicą, jeśli ją planujemy?

14. Jak położona jest kuchnia w stosunku do jadalni?

15. Czy w kuchni jest wystarczająca ilość miejsca na zapasy żywności i napojów?

16. Czy kuchnia ma służyć tylko do przygotowania posiłków, czy też pełnić funkcję jadalni?

Kuchnia jest miejscem prac domowych, ale zarazem też powinna być miejscem pobytu domowników. Jeżeli kuchnia ma pełnić funkcję jadalni, potrzebne będzie dużo miejsca na postawienie dużego stołu dla całej rodziny.

17. Czy z kuchni można zobaczyć, kto puka lub dzwoni do drzwi?

18. Czy z kuchni jest widok na miejsce zabawy i przebywania dziecka?

19. Czy dotychczasowe meble kuchenne można zabrać do nowego domu?

20. Jakie jest połączenie między kuchnią a pokojem mieszkalnym?

21. Czy w kuchni jest okno i czy jest zaprojektowana wentylacja?

Kuchnia musi być dobrze doświetlona i wentylowana (dopuszczalna jest również wentylacja mechaniczna).

22. No i na koniec podstawowe pytanie, czy kuchnia ma być otwarta, czy zamknięta?

 

Pokój dzienny.

23. Jak planujemy umeblować pokój mieszkalny w przyszłości? Czy sofa ma być ułożona w kształcie litery L w rogu, czy sofa ma stać w miejscu centralnym w pokoju?

24. Które z posiadanych już mebli muszą się koniecznie zmieścić się w pokoju mieszkalnym i jak je ułożyć?

25. Czy jest potrzebne miejsce na fortepian?

26. Gdzie planujemy umiejscowić TV, żeby można było oglądać bez skręcania sobie szyi?

27. Czy pokój dzienny jest wystarczająco dobrze doświetlony i nasłoneczniony?

28. Gdzie i jak będzie umiejscowiony taras i wyjście na niego?

29. Czy jest i jaki jest widok z pokoju dziennego na ogród i w ogóle na zewnątrz?

30. Czy będziemy montować ogród zimowy należy i czy jest przewidziane na niego miejsce?

31. Czy taras jest zadaszony i czy zadaszenie tarasu jest wystarczająco duże, żeby można było się schować pod nim w razie deszczu lub wiatru, ewentualnie suszyć nim rzeczy.

32. Czy jest i gdzie jest położony pokój do pracy (gabinet), gdzie można spokojnie pracować?

33. Czy „stare" meble pasują do nowego pokoju do pracy (gabinetu)?

34. Gdzie planujemy umieścić kominek i jakiego rodzaju?

35. Czy kominek ma pełnić funkcję bardziej dekoracyjną, czy też ma być często używany jako wspomaganie centralnego ogrzewania?

 

Jadalnia.

36. Czy mamy odpowiednio zaplanowane miejsce do spożywania posiłków?

Wspólne jedzenie sprawia, że to miejsce staje się centrum życia rodzinnego. Jadalnia powinna mieć łatwy i krótki dostęp do kuchni oraz otwarty widok na kuchnię. Jeżeli jest możliwe, powinno być tam miejsce zabawy dla małego dziecka pod kontrolą mamy, która akurat gotuje w kuchni. Powinno być tam również ewentualne miejsce na prace domowe, np. szycie, prasowanie itp.

 

Sypialnia.

37. Gdzie położone są sypialnie?

38. Czy do sypialni można dojść łatwo, bez przeszkadzania domownikom? Sypialnia powinna być umieszczona w miejscu oddalonym od hałasu i gwaru domowników.

39. Czy zmieści się w sypialni łóżeczko dla małego dziecka?

40. Sypialnia jest dobrze doświetlona?

41. Jaki będzie widok na zewnątrz?

42. Czy są balkony i czy są wystarczająco duże?

43. Czy w sypialni rodziców zmieści się toaletka?

44. Czy w sypialni zmieści się wystarczająca liczba szaf?

45. Czy jest dobry dostęp do łazienki z sypialni?

 

Pokoje dla dzieci.

46. Czy pokoje dla dzieci to tylko pokoje sypialne, czy też służą do zabawy, przebywania, do odrabiania lekcji itp.?

47. Czy pokoje dla dzieci są wystarczająco naświetlone i nasłonecznione?

48. Czy pokoje dla dzieci są wystarczająco duże? Zazwyczaj nie powinny być mniejsze niż 10 m.kw. Każde z dzieci powinno mieć własną szafę i biurko.

49. Czy projekt przewiduje odrębną łazienkę dla dzieci?

 

Łazienka.

50. Czy jest miejsce na prysznic?

51. Czy chcemy w łazience dodatkowo wannę i czy jest miejsce na nią?

52. Czy potrzebujemy dwóch umywalek?

53. Czy chcemy oddzielne WC, czy w łazience?

54. Czy łazienka jest dostatecznie doświetlona np. przez okna dachowe?

55. Czy w łazience jest wystarczająca ilość szafek i półek na kosmetyki?

56. Czy jest miejsce na grzejnik - ręcznikowiec?

 

Pokój gościnny.

57. Czy w projekcie jest dodatkowy pokój gościnny?

Warto go zaplanować. Zazwyczaj urządza się go w neutralnym charakterze, można go użyć jako: dodatkowy pokój dla dzieci, pokój dla dziadków, pokój dla gości, pokój do pracy (biuro), pomieszczenie gospodarcze, pokój na hobby, pokój muzyczny itp.

 

Piwnica lub pomieszczenie gospodarcze.

58. Czy w projekcie jest zaplanowana piwnica lub pomieszczenie gospodarcze?

Istnieje odwieczny spór czy warto mieć piwnice, czy wystarczy tzw. pomieszczenie gospodarcze. Z jednej strony piwnica to dodatkowy koszt, ale z drugiej strony i tak musimy znaleźć miejsce na: środki czystości, napoje, urządzenia do pielęgnacji ogrodu, zapasy żywnościowe, pralkę, suszarkę itp. Ponadto, powinno się tam przewidzieć miejsce na przyłącza wody, prądu, gazu i kanalizacji.

59. Czy jednak nie lepiej zdecydować się na dom podpiwniczony?

Mówi się, że wydając dodatkowo 10 % kosztów inwestycji na piwnicę, otrzymujemy w zamian nawet do 30 % dodatkowej powierzchni w ogólnej powierzchni mieszkalnej. Piwnica jest to często problem bardziej ideologiczny niż finansowy. Oprócz wyżej wymienionych funkcji, piwnica często służy także do celów rozrywkowych (bar, studio, kino domowe itp.). Na pewno możemy oszczędzić pieniądze, jeżeli wybudujemy podpiwniczenie pod częścią budynku, a nie pod całością.

 

Garaż czy wiata.

60. Czy lepiej zdecydować się na garaż, czy na wiatę?

Tutaj także istnieje odwieczny spór. Niewątpliwie jest bardzo trudno umieścić garaż w budynku, nie psując jego wyglądu, proporcji czy symetrii. W niektórych projektach garaż (często 2-stanowiskowy) zajmuje ponad połowę powierzchni parteru. Zupełnie jakbyśmy budowali dom dla swoich samochodów, a nie dla siebie. Ponadto przy planowaniu garażu w bryle budynku, nie wolno zapominać o tym, że metr kwadratowy budynku kosztuje ok. 3 tysięcy złotych, a powierzchnia pojedynczego garażu to około 20 m2. Czy warto więc wydawać ok. 60 tysięcy złotych na sam garaż, czy może wystarczy nam dobrze umiejscowiony garaż zewnętrzny (dobudowany) np. za 10 tys. zł, albo jeszcze tańsza wiata garażowa? W tym wypadku należy pamiętać, że wiata nie powinna być daleko od wejścia do domu. Przy pochyłej działce można wykorzystać ten fakt i zrobić garaż pod budynkiem lub np. w piwnicy.

 

Uwagi dotyczące wybory działki budowlanej.

61. Czy działka jest płaska czy ma spadek?

62. Czy spadek jest duży czy mały i w którą stronę nachylony?

63. Jak usytuowana jest działka w stosunku do kierunków świata?

Każde pomieszczenie ma swoje optymalne umiejscowienie wobec stron świata i tak w projekcie powinno być umiejscowione.

64. Po której stronie jest ulica i dojazd do działki?

65. Jak wygląda zabudowa działek sąsiednich, jeśli chodzi o domy już zbudowane i domy budowane w przyszłości a także o hałas, cień, widoki, jakość powietrza?

66. Które przepisy prawne związane z prawem budowlanym są ważne i które należy uwzględnić (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, czy WZiZT)?

 

Przy ocenie funkcjonalności domu należy myśleć daleko w przyszłość.

67. Czy w przyszłości przewidujemy, ze dzieci opuszczą dom rodzinny, czy będzie to dom wielopokoleniowy?

68. Jeżeli ma to być dom wielopokoleniowy, to:

a. Czy dom może być tak podzielony, że rodzice i dzieci (także z własną już rodziną) będą mogli mieć odrębne lokale / mieszkania w domu?

b. Czy usytuowanie schodów dopuszcza taki podział?

c. Czy można dla dziecka zbudować oddzielną kuchnię na piętrze, krótko mówiąc, czy małym kosztem można całe piętro przerobić w mieszkanie dla dziecka i jego nowej rodziny?

d. Czy prace instalacyjne związane z tymi dwoma pomieszczeniami są możliwe bez wielkich problemów?

e. Czy wyżej wymienione obszary można wystarczająco łatwo podzielić?

f. Czy strop jest dostatecznie wygłuszony?

69. Czy przy wyborze projektu bierzemy pod uwagę stan zdrowia i wiek rodziców przy wchodzeniu po schodach? Podobne problemy występują, gdy wszystkie dzieci opuszczą dom rodzinny.

70. Czy dom nie będzie za duży dla samych rodziców?

71. Czy będzie można część domu wynająć, żeby podreperować emeryturę?

72. Czy będzie wystarczająco dużo miejsca dla wizyt dzieci i wnuków?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w natłoku już kilkunastu tysięcy oferowanych w Polsce projektów typowych, ciężko jest wybrać ten jeden konkretny, idealny dla nas.

Wymieniając te wszystkie zagadnienia, chcieliśmy zmobilizować Państwa do wizualizacji w myślach zarysu odpowiedniego dla Państwa domu. Mamy nadzieję, że chociaż w ten sposób pomogliśmy przy ciężkiej decyzji, jaką jest wybór odpowiedniego projektu.

Służymy oczywiście dalszą pomocą w wyborze.

 

Zobacz, co otrzymasz wraz z zakupem dowolnego projektu typowego:

 

GRATISY