Projektowanie domów pasywnych.
Posiadamy olbrzymie, wieloletnie doświadczenie w projektowaniu budynków pasywnych. Już od ponad 12 lat jesteśmy związani z budownictwem pasywnym. Członkowie naszego zespołu byli pionierami wprowadzającymi idee i technologie budynków pasywnych do Polski na przełomie 2008 i 2009 roku. Już wtedy opracowaliśmy system powtarzalnych budynków pasywnych w technologii prefabrykowanej, który jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego (Passivhaus Institut Dr. Wolfgang Feist) w Darmstadt. Podstawą otrzymania tego certyfikatu było opracowanie technologii, w której sposób łączenia poszczególnych elementów prefabrykowanych jest pozbawiony mostków cieplnych obniżających standard energooszczędny.
Obecnie technologia i jakość materiałów budowlanych poszła niewspółmiernie do przodu, dlatego możliwości uzyskania budynku ekstremalnie energooszczędnego jest tym bardziej możliwe i to przy zachowaniu optymalnych kosztów budowy.
Tworzenie projektu budynku pasywnego odbywa się w bardzo precyzyjnie przeprowadzonych etapach, których celem jest zaprojektowanie bardzo wysoce energooszczędnego budynku w standardzie pasywnym, który jednocześnie będzie dostępny finansowo dla każdej rodziny.
ETAP 1. Szczegółowa analiza działki i otoczenia.
Prace na projektem budynku w standardzie pasywnym zaczynamy oczywiście od analizy działki pod względem możliwości zabudowy, jak również od analizy otoczenia w rzeczywistości. Musimy bowiem uwzględnić w koncepcji projektu wszystkie występujące elementy potencjalnie zacieniające i zasłaniające przyszłą lokalizację budynku. Ponadto bardzo duże znaczenie ma usytuowanie działki, drogi i wyżej wspomnianych elementów zacieniających wobec stron świata. Determinuje to bowiem ogólny układ i bryłę budynku.
ETAP 2. Koncepcja architektoniczna zweryfikowana obliczeniami PHPP.
Każdy z tego typu projektów rozpoczynamy od stworzenia koncepcji, którą realizujemy w oparciu o bardzo wnikliwe obliczenia według pakietu do projektowania budynków pasywnych PHPP (Passiv Haus Projektierung Program). Pakiet PHPP został stworzony przez wysoce wykwalifikowanych specjalistów z Instytutu Budownictwa Pasywnego i aktualnie jest jedynym, podstawowym i bezapelacyjnie wymaganym narzędziem do wykonywania obliczeń na potrzeby certyfikacji budynków w standardach Passive House, Low Energy House oraz Enerphit.
Obliczenia te wykonujemy już na etapie tworzenia koncepcji architektonicznej budynku. Wyniki obliczeń w pakiecie PHPP zdecydowanie wpływają na ostateczną bryłę budynku, a co za tym idzie również jego wygląd. Przy każdej koncepcji staramy się jednak połączyć życzenia i marzenia inwestorów ze specyfiką architektury budynku pasywnego.
ETAP 3. Precyzyjny dobór materiałów i technologii pasywnych.
Kolejnym etapem po ustaleniu koncepcji jest precyzyjny dobór najlepszych i optymalnych materiałów i technologii budowlanych zastosowanych do budowy. W każdym projekcie pasywnym staramy się uwzględnić technologie i systemy bardzo energooszczędne, ale też powszechnie dostępne, stosunkowo niedrogie, które przy odpowiednim zastosowaniu przyniosą niewspółmiernie duże oszczędności podczas eksploatacji budynku. Staramy się bowiem dbać o interes inwestora i tworzyć projekty budynków zapewniających ekstremalne parametry energooszczędności, ale z optymalizacją kosztów budowy. Dobór materiałów i technologii podyktowany jest selekcją i wyrzuceniem z projektu rzeczy drogich, niepotrzebnych, a tak naprawdę bardzo kosztownych. Dobrze zaprojektowany budynek pasywny to budynek oszczędny w architekturze, ergonomiczny, posiadający tylko niezbędne elementy zapewniające niskie koszty późniejszej eksploatacji.
ETAP 4. Realizacja szczegółowego projektu budowlanego z elementami wykonawczymi.
Ze względu na newralgiczne punkty utraty ciepła z budynku oraz występowanie mostków cieplnych, w projektach budynków pasywnych przedstawiamy schematy i rysunki będące swoistą instrukcją wykonania poszczególnych elementów budynku. Zwracamy szczególną uwagę na przedstawienie miejsc, w których należy przyłożyć szczególną uwagę do jakości wykonania. Dotyczy to głownie uszczelnienia, izolacji i połączeń poszczególnych elementów budynku.
ETAP 5. Realizacja projektu zoptymalizowanego systemu instalacji grzewczych.
W każdym budynku pasywnym najważniejszy jest system instalacji, którego podstawą jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz odpowiednie źródło ciepła, które zapewni właściwy klimat dla mieszkańców. W zależności od potrzeb możliwe jest zaprojektowanie dodatkowych elementów instalacyjnych np. paneli fotowoltaicznych, aczkolwiek zawsze staramy się zoptymalizować całość instalacji w stosunku do nakładów finansowych.
ETAP 6. Pozwolenie na budowę, budowa i certyfikacja.
Pomagamy również inwestorom przy uzyskaniu pozwolenia na budowę i przeprowadzamy wszystkie niezbędne procedury urzędowe. Na życzenie uczestniczymy również w wyborze odpowiedniego wykonawcy, ponieważ jest to szczególnie ważne przy budynku pasywnym. Nie każdy bowiem Wykonawca ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w dbałości o newralgiczne miejsca zapewniające ekstremalnie wysoką energooszczędność. Dlatego też, wybór wykonawcy często łączymy z usługą nadzoru inwestorskiego nad inwestycją, podczas którego sprawdzamy i instruujemy wykonawcę co do prawidłowego wykonania znaczących elementów domu pasywnego.
Ostatnim etapem który może być przeprowadzony na życzenie inwestora jest certyfikacja budynku pasywnego. Przeprowadza się ją po zakończeniu budowy i jej rezultatem jest uzyskanie certyfikatu, który poświadcza ten wysoki, pasywny standard energetyczny.
Wszystkich zainteresowanych budową domu pasywnego zachęcamy do kontaktu i współpracy. Naszą ofertę kierujemy nie tylko do inwestorów indywidualnych, ale również do przedstawicieli gmin, czy innych instytucji i organizacji. W standardzie pasywnym projektujemy bowiem nie tylko domy jednorodzinne, ale również budynki użyteczności publicznej, przedszkola, szkoły, biurowce i budynki służby zdrowia, gdzie energooszczędność stanowi szczególną rolę w kontekście obowiązujących przepisów.